Ziua Europeană a limbilor străine

Ziua Europeană a limbilor străine

      La Liceul Teoretic Teiuș se află ȋn desfășurare ȋn perioada 16-26 sept. 2013 proiectul Ziua europeană a limbilor străine, care are ca obiective promovarea bogăției lingvistice și culturale a Europei, bogăție care trebuie păstrată și cultivată, încurajarea învățării pe tot parcursul vieții, atât în școală, cât și în afara ei, cu scopul de a studia, dar și pentru nevoi profesionale, pentru mobilitate, pentru simpla plăcere de a învăța sau pentru schimburi intraculturale, motivarea folosirii resurselor infodocumentare multilingvistice (dicționare, ghiduri de conversații, cărți tipărite în alte limbi etc.). Ȋn acest scop ȋn ziua de 26.09.2013, se vor derula o serie de activități dedicate elevilor claselor I-XII, care  ȋi vor familiariza cu limbile europene : concursuri, karaoke, realizarea unor stickere, prezentări power-point. Sperăm ȋn reușita proiectului și așteptăm presa la eveniment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.