Ziua Europeană a limbilor străine

Ziua Europeană a limbilor străine

La Liceul Teoretic Teiuş s-a desfăşurat în perioada 18-26 sept. 2014 proiectul Ziua europeană a limbilor străine, care a avut ca obiective promovarea bogăţiei lingvistice şi culturale a Europei, bogăţie care trebuie păstrată şi cultivată, încurajarea învăţării pe tot parcursul vieţii, atât în şcoală, cât şi în afara ei, cu scopul de a studia, dar şi pentru nevoi profesionale, pentru mobilitate, pentru simpla plăcere de a învăţa sau pentru schimburi intraculturale, motivarea folosirii resurselor infodocumentare multilingvistice (dicţionare, ghiduri de conversaţii, cărţi tipărite în alte limbi etc.). În acest scop s-au derulat săptămâna trecută o serie de activităţi dedicate elevilor claselor I-XII, care  i-au familiarizat cu limbile europene : concursuri, karaoke, realizarea unor stickere, prezentări power-point. 

DSCN2554

DSCN2579

DSCN2639

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.