Hora Unirii la Liceul Teoretic Teius

                 Liceul Teoretic Teiuş a sărbătorit ziua de 24 ianuarie

               Ca orice român care îşi respectă trecutul şi istoria, elevii şi profesorii Liceului Teoretic Teiuş, sub directa coordonare a dlui. director Octavian Rusu, au sărbătorit astăzi, 24 februarie,  155 de ani de la Unirea din 1859.  „Mica Unire”, cum este cunoscută, semnifică unificarea statelor Moldova şi Ţara Românească, avându-l drept conducător pe Alexandru Ioan Cuza.

Evenimentul s-a  desfăşurat la școala generală prin realizarea unei incursiuni istorice a dnei prof. de istorie, Teodora Ancateu și discursul dlui primar, ing. Mirel Hălălai. Pentru clasele IX-XII a fost organizată marcarea evenimentului printr-o prezentare a importanţei unirii, realizată de dna prof. de istorie, Nicoleta Cîmpean, recitarea unor poezii sub ȋndrumarea prof. de română, Ana Breaz și Romina Pop iar în final a cunoscutelor versuri ale lui Vasile Alecsandri, Hora Unirei, transpuse muzical, pe care elevii şi profesorii au încins o horă conform tradiţiei. Alături de liceeni și profesori s-a afla dl. primar al localității, ing. Mirel Hălălai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.