Hallowen

Halloween Liceul Teoretic Teius

La Liceul Teoretic Teiuș a avut loc săptămâna trecută ȋn spiritul de Holoween, un proiect de cunoaştere și familiarizare cu tradiţiile anglo-saxone, pentru satisfacţia demonstrării cunoştinţelor de limba engleză în faţa profesorilor şi colegilor, dezvoltarea spiritului de iniţiativă şi de competiţie, folosirea aptitudinilor şi a talentelor artistice. Coordonatorul acestuia, prof. Marius Pintea, a prezentat obiectivele acestui proiect:

• dobândirea de către elevi de cunoştinţe cu privire la originea sărbătorii de Halloween; vechi legende, simboluri, culori, tradiţii și obiceiuri ale copiilor, costumaţii, jocuri şi cântece specifice;
  • aplicarea cunoştinţelor dobândite la orele de limba engleză prin interpretarea de poezii şi cântece de Halloween;
  • folosirea imaginaţiei copiilor în crearea de decoruri specifice sărbătorii şi costumelor de carnaval;
  • stimularea spiritului de competiţie prin participarea la jocuri şi concursuri;
  • formarea competențelor de selectare și sintetizare a informației;

Colaboratorii au fost: înv. Adina VÂNTU, înv. Simona  BORBELY, înv. Virgil SICOE, înv. Maria ȚENDEA, înv. Dorina CIORTEA, înv. Virginia VĂSUȚ, înv. Delia BOTA, înv. Lili POPA.

Activitățile propuse au fost:

– realizarea unor decupaje simboluri pentru acest eveniment: dovleci, fantome, lilieci, paiațe etc.

– crearea de măști specifice evenimentului;

– parada măștilor și costumelor de Halloween;

– sesiune de comunicări: PPT despre sărbătoare de Halloween (origine, scurt istoric, obiceiuri, simboluri și legende);

– acordarea diplomelor de participare, pentru cel mai frumos costum şi pentru cea mai înfricoşătoare mască;

halloween-1