CONCURS MADE FOR EUROPE

Concurs Made For Europe

 

 

Vineri, 22.03.2013, a avut loc faza județeană a Concursului Național Made for Europe, cuprins ȋn cadrul concursurilor naționale finanțate de M.E.N. ȋn anul școlar 2012-2013. Ȋn perioada 18.03.2013-21.03.2013 a avut loc la Colegiul Tehnic Alexandru Domșa o expoziție care a cuprins produsele finale ale proiectelor participante la concurs: au fost șapte școli participante. Liceul Teoretic Teiuș a participat la acest concurs cu proiectul multilateral Leonardo da Vinci „ THE KEY TO SUCCESS”, proiect inițiat și realizat de dna prof. de limba engleză, CORINA RADU. Principalul scop a fost dezvoltarea competenţelor interculturale şi abilităţilor TIC (Tehnologia Informaţiei şi a Comunicării), în vederea îmbunătăţirii şanselor de integrare pe piaţa muncii. Un alt scop a fost cel de a creşte calitatea predării în vederea formării competenţelor interculturale şi a unor teme TIC. Proiectul s-a desfășurat ȋn perioada 2010-2012, țările partenere fiind: Germania( coordonator), Ungaria, Bulgaria, Spania, Turcia și România.

 

Proiectul a fost susținut la concurs de doi dintre elevii  implicați ȋn proiect, Luiza Bobăilă și Răzvan Lorinț. Cei doi elevi au  prezentat obiectivele proiectului, dar mai ales experiențele  personale acumulate ȋn urma vizitelor și impactul intercultural.  Liceul Teoretic Teiuș a fost răsplătit cu mențiune la concursul Made for Europe.

cam00765 cam00775

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.