TÂRGUL DE CRĂCIUN

Se întunecă devreme, e frig afară, se aud colinde şi clopoţei … se apropie Crăciunul! Cu acest gând în minte şi în suflet, şcolarii şi preşcolarii din Teiuş au invitat locuitorii oraşului la un Târg de Crăciun, altfel decât cel de la Viena, dar cu nimic mai prejos pentru persoanele dragi care au fost prezente, având în vedere că produsele expuse pentru vânzare au fost confecţionate chiar de elevii liceului, îndrumaţi de dascălii lor, ajutaţi de fraţi şi surori sau prieteni.
Nu este primul an în care se organizează Târgul de Crăciun la Liceul Teoretic din Teiuş. Este o activitate importantă din cadrul proiectului educativ “Cozonacul de Crăciun” – campanie umanitară destinată copiilor defavorizaţi din şcoala noastră.
Târgul a fost organizat pe cicluri de învăţământ: preşcolarii au aşteptat cumpărătorii în cadrul grădiniţei “Prietenia”, elevii ciclului primar pe holurile clădirii în care au sălile de clasă şi elevii ciclului gimnazial şi cei de liceu, în parcarea din faţa liceului. Pentru o bună desfăşurare am beneficiat de sprijinul Primăriei din Teiuş şi al Poliţiei oraşului.
Banii obţinuţi din vânzările de la târgul ce a avut loc în 14 decembrie 2018, vor fi folosiţi pentru pregătirea unor pachete ce vor fi dăruite elevilor cu o situaţie financiară precară: 33 de elevi din ciclul primar al unităţii noastre şcolare, dar şi şcolarii şi preşcolarii din Căpud. Un loc aparte în sufletul membrilor Consiliului Elevilor – iniţiatorii acestui proiect – îl ocupă copiii de la Casa de tip familial “Rebeca” din Teiuş, care sunt, de asemenea, beneficiari ai proiectului.
La târg au fost comercializate şi picturi realizate de elevii de la Cercul de pictură din Liceul Teoretic Teiuş, coordonaţi de dl. prof. Călin Cotoară, cu sprijinul Clubului Rotary Teiuş.
Cadourile vor fi realizate săptămâna viitoare şi vor fi oferite beneficiarilor în zilele de miercuri şi joi, 19-20 decembrie 2018.

Parteneri sunt:
• PRIMĂRIA ORAŞULUI TEIUŞ
• CLUBUL “ROTARY” TEIUŞ
• ASOCIAŢIA “SFÂNTUL APOSTOL PETRU” DIN TEIUŞ
• POLIŢIA ORAŞULUI TEIUŞ
• INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN ALBA
• CASA CORPULUI DIDACTIC

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

FSLE5949

GLGR5430

GVSY2599

HBCE2005

HHME1315

HPEI3371

IAHB0713

IBJC7474

IMG_3702

IMG_3703

IMG_3704

IMG_3707

IMG_3708

IMG_3710

JITX1566

JLUA9159

KKRH8679

KMGE4344

KQGY9044

KSHJ1517

LFOD5243

IMG_3711

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.