Proiectul „Consturieşte-ţi cariera, pas cu pas!”

O nouă activitate a elevilor Liceului Teoretic Teiuş în

proiectul „Consturieşte-ţi cariera, pas cu pas!”

În weekend elevii claselor a XI-a şi a XII-a din cadrul Liceului Teoretic Teiuş au participat la târgul educaţional „Construieşte-ţi cariera, pas cu pas!” organizat de Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu în cadrul proiectului cu acelaşi titlu. Elevii au avut ocazia să participe la diferite activităţi realizate în cadrul academic al universităţii, să ia contact cu profesorii universitari şi să interacţioneze cu studenţii.

Proiectul are ca obiectiv promovarea unor măsuri de corelare a sistemului de învăţământ şi piaţa muncii prin activităţi de consiliere şi orientare profesională, în vederea pregătirii pentru inserţia pe piaţa muncii. Proiectul vizează de asemenea creşterea adaptabilităţii tinerilor la cerinţele pieţei muncii şi la cerinţele specific locului de muncă, precum şi educarea capacităţii de a avea opţiuni personale, în cunoştinţă de cauză, în ceea ce priveşte continuarea traseului de formare profesională.

„Construieşte-ţi cariera, pas cu pas!” este un proiect pe fonduri structurale şi se întinde pe o perioadă de 2 ani implementând activităţi precum: organizarea campaniei de conştientizare: „Alege informat!”, cu privire la facilităţile şi oportunităţile de orientare şi decizie privind cariera,  consilierea şi orientarea elevilor pentru o decizie informată privind cariera, tabere de dezvoltare profesională, târguri de oferte educaţionale,  realizarea de vizite de studiu/excursii tematice la universităţi, realizarea unor parteneriate între licee – universităţi –întreprinderi – alte instituţii cu rol în educaţie şi/sau inserţia pe piata muncii.

Vă reamintim că elevii Liceului Teoretic Teiuş au participat, în luna august, la tabăra de consiliere şi orientare profesională la Constanţa, parte a proiectului „Construieşte-ţi cariera, pas cu pas!”.

La târgul educaţional organizat de Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, elevii au fost însoţiţi de: dir. adj. Marius Cosmin Pintea, prof. Corina Radu, prof. Romina Pop, prof. Mihaela Suărăşan, prof. Nicoleta Cîmpean.

Implementarea activităţilor de orientare şcolară şi profesională au drept scop dezvoltarea perspectivelor privind cariera şi acordarea sprijinului de tranziţiei de la şcoală la viaţa activă, conştientizarea şi popularizarea în rândul elevilor a necesităţii dezvoltării unei atitudini pozitive şi proactive faţă de muncă, în vederea facilitării tranziţiei de la statutul de elevi la acela de angajaţi prin realizarea unei campanii specializate, creşterea aplicabilităţii activităţilor de consiliere şi orientare profesională prin realizarea de vizite de studiu/ excursii tematice la Universităţile partenere.

15.09.2015 154

15.09.2015 159