Festivalul Toamnei, ediția a III-a, 2014 – LICEUL TEORETIC TEIUȘ

Festivalul Toamnei, ediția a III-a, 2014

LICEUL TEORETIC TEIUȘ

Devenit tradiție „Festivalul Toamnei”, aflat la a treia ediție, și-a etalat din nou „produsele” în cadrul proiectului interjudețean implementat de Liceul Teoretic Teiuș în colaborare cu Primăria Teiuș, Casa Corpului Didactic Alba, Inspectoratul Școlar Județean Alba, Primăria Vințu de Jos, Școala „Iuliu Maniu”, Vințu de Jos și cu alte școli din județe învecinate.

Proiectul „Festivalul Toamnei” a mizat pe afirmarea şi stimularea potenţialului creativ, artistic şi plastic al elevilor din învǎţǎmântul primar, gimnazial și liceal, promovarea dialogului și a comunicării între elevii din școli diferite, precum și pe dezvoltarea abilităţilor de comunicare, de relaţionare şi de lucru în echipă prin antrenarea elevilor, a cadrelor didactice, a părinţilor şi a membrilor comunităţii în derularea unor activităţi educative, antreprenoriale, de creaţie şi cultură.

Pentru atingerea obiectivelor propuse s-au implementat diferite activități: realizarea de exponate folosind produsele de toamnă, prezentarea exponatelor într-o manieră originală și creativă, expoziții de fotografie și desen, lucrări științifice pe tema alimentației sănătoase, colectarea și donarea legumelor și fructelor utilizate în proiect și realizarea broșurii festivalului.

Jurizarea produselor finale realizate în cadrul proiectului a fost asigurată de prof. Corina Radu, prof. Nicoleta Cîmpean, prof. Romina Pop, prof. Adriana Ciortea, prof. Silvana Avrămuț, dir. prof. Octavian Mihai Rusu și dir. adj. Marius Cosmin Pintea.

Într-o societate bazată pe cunoaştere, competenţele-cheie reiterate la nivel european sub formă de cunoştinţe, abilităţi şi atitudini adecvate fiecărui context au un rol fundamental în cazul fiecărui individ. Proiectul „Festivalul Toamnei” a mizat pe dezvoltarea simţului iniţiativei şi al antreprenoriatului, competență-cheie reprezentată de capacitatea de a transforma ideile în acţiune. Acest simţ presupune creativitate, inovaţie şi asumarea unor riscuri, precum şi capacitatea de a planifica şi gestiona proiectele în vederea atingerii obiectivelor, atribute pe care orice elev implicat în proiect și le-a asumat cu responsabilitate

Spectacolul vizual al culorilor de toamnă, jocul olfactiv de gutui, mere, prune, dovleci și nuci au întregit atmosfera de toamnă bogată creată de elevii liceului într-un cadru festiv de nostalgie și emoție.