Ziua Europeană a Limbilor

Ziua de 26 septembrie a fost declarată Ziua Europeană a Limbilor Moderne, având ca obiectiv să atragă atenția publicului asupra importanței învățării limbilor străine și să îl sensibilizeze cu privire la existența și valorea tuturor limbilor vorbite în Europa, încurajând învățarea lor.

Elevii și profesorii Liceului Teoretic Teiuș, în parteneriat cu Liceul Teoretic ,,Stephan Ludvig Roth” Mediaș și Colegiul Național ,,Titu Maiorescu” Aiud au participat la un proiect specific acestui eveniment intitulat Toți împreună-All together!-Tous ensemble!

Elevii Liceului Teoretic Teiuș, sub îndrumarea cadrelor didactice, director

prof. Marius Cosmin Pintea, prof. Corina Oltean,  prof. Simona Oltean,  prof. Romina Pop,  prof. Mihaela Suărășan,  prof. Nicoleta Cîmpean,  prof. Tunde Venter,  prof. Maria Lup,  prof. Otilia Popa, prof. Sanda Jude, prof. Rodica Coroi  au organizat, cu acest prilej, o  activitate ce presupune conștientizarea importanței învățării limbilor străine prin rostirea unor formule de salut specifice diferitelor țări europene.

De asemenea, s-a urmărit dezvoltarea creativității elevilor prin recitarea unor poezii și a unor creații proprii ale unor elevi talentați, scrise în limba română. Elevii au recitat și poezia Il pleure dans mon coeur, de Paul Verlaine, în limba franceză și  tradusă în română, engleză, spaniolă, italiană, germană. La orele de Limba engleză și Limba franceză au avut loc dezbateri pe tema importanței limbilor europene în rândul tinerilor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.