SPAŢIUL ÎŢI GHIDEAZĂ PAŞII

În perioada 4 – 10 octombrie la Liceul Teoretic Teiuş a avut loc a IV –a ediţie a Simpozionului Naţional “Spaţiul îţi ghidează paşii”, activitate desfăşurată în cadrul manifestărilor dedicate spaţiului cosmic, Săptămânii Mondiale a Spațiului (WSW). Acesta este cel mai mare eveniment public din lume dedicat celebrării spațiului şi are loc anual în perioada 4 – 10 octombrie.
Tema propusă pentru Săptămâna Mondială a Spaţiului 2018 de către Organizaţia Naţiunilor Unite este “Space Unites the World – Spaţiul uneşte lumea” şi a fost anunțată de Asociația Săptămânii Internaționale a Spațiului (WSWA).
“Săptămâna Mondială a Spaţiului, 4-10 octombrie 2018, va sărbători rolul spațiului în apropierea lumii”, a declarat președintele WSWA Dennis Stone. Tema este inspirată de UNISPACE + 50, o întrunire istorică a liderilor spațiului mondial, care va avea loc în 2018. UNISPACE + 50 va promova cooperarea dintre spațiul cosmic și națiunile emergente și va ajuta activitățile de explorare spațială să devină deschise și incluzive pe scară globală, conform ONU.
Elevii de la Liceul Teoretic Teiuş au colabortat cu succes pentru desfăşurarea activităţilor simpozionului la care au fost înscrişi peste 1000 de elevi coordonaţi de peste 200 de profesori din toată ţara.
Printre cele mai reprezentative lucrări prezentate în simpozion au fost:
 Desene realizate de preşcolarii de la Grădiniţa cu program normal şi ciclul primar coordonaţi de profesorii Laureta Lazea, Dorina Ciortea, Simona Borbely, Olga Sicoe.
 Prezentări Power Point, machete, afişe ale elevilor de gimnaziu şi liceu coordonaţi de profesorii Gabriela Lascu, Rodica Coroi, Maria Lup, Maria Pascu, Violeta Buta, Cornelia Draşovean.
 Eseuri realizate de elevii de gimnaziu şi liceu coordonaţi de profesorii Staicu Ionela şi Romina Pop

„Ceea ce ne bucură cel mai mult la acest simpozion este implicarea de la an la an, a unui număr tot mai mare de elevi. Este plăcut să constatăm că cei implicaţi sunt interesaţi de spaţiu, de ceea ce reprezintă acesta şi reuşesc să aprecieze adevărata lui valoare.” Acestea sunt concluziile dnei prof. Cornelia Draşovean

100_2352

100_2388

100_2455

100_2527

100_2528

100_2559

100_2563

100_2568

100_2576

100_2580

100_2581

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.