BALUL BOBOCILOR

Vineri, 18 octombrie 2024, elevii claselor a XII-a de la Liceul Teoretic Teiuş au invitat bobocii la bal! Mult așteptatul eveniment a avut loc la Casa de Cultură a oraşului Teiuş, începând cu ora 17:00. Sala a părut neîncăpătoare, invitaţia organizatorilor fiind onorată de elevi, părinţi, profesori, consilieri locali şi teiuşeni dornici să cunoască sau să fie alături de tânăra generaţie de liceeni.

La concursul pentru Miss şi Mister Boboc s-au înscris 14 elevi: Lazăr Alexandra – Vlad Sularea; Târtu Alessia – Popa Andrei; Őtvős Izabella – Drâmbărean Alexandru; Medrea Raluca – Marian Răzvan; Ghișa Florina – Bobăilă Darius; Oprea Roxana – Marian Darian; Bendea Georgiana – Sas-Anghel  Patrick.

Tema aleasă de organizatorii balului a fost ″Călătorie în jurul lumii″, cei 14 concurenţi adoptând stilul vestimentar specific fiecărei țări reprezentate.  Bobocii au început concursul prezentându-se într-un mod cât mai original, folosindu-se de creativitate şi ingeniozitate. A urmat proba în care participanții au fost invitaţi să-și pună în valoare talentele și să aducă pe scenă un moment captivant. La proba de verificare a cunoştinţelor, participanții au răspuns la întrebări de cultură generală, dar nu a lipsit nici proba de dans! Concursul a adus zâmbetul pe faţa spectatorilor, nostalgie, energie pozitivă şi emoţii.

Au existat şi câteva momente artistice, melodii interpretate de Ana Maria Teasc, Ionuț Cleja (saxofon) – Nicușor Avram (clape), Paulo, iar reprezentațiile Ansamblului folcloric «Dor teiuşan», emblema orașului Teiuș, au animat publicul. Adriano Crișan, Ciucur Andrei, Cătălin Mărină și Alexandru Balica au realizat o demonstrație captivantă de Kickboxing, iar trupa de dans Apulum (Școala de dans Chirilă, Alba Iulia) a ridicat spectatorii la dans pe ritmuri orientale.

Miss şi Mister Boboc au fost stabiliţi de un juriu format din elevi ai claselor a XII-a. Cum toţi candidaţii s-au descurcat foarte bine atât la probele surpriză, cât şi la cele pe care le-au pregătit dinainte, au fost spontani, simpatici, creativi şi au câştigat susţinerea publicului, sarcina celor din juriu nu a fost uşoară! Pentru stabilirea câstigătorului premiului de Popularitate a fost creat un sondaj pe Internet, votul desfăşurându-se în timpul balului.

Câştigătorii din această toamnă sunt:

• Florina Ghișa-Miss Boboc
  • Darius Bobăilă – Mister Boboc
  • Georgiana Bendea – Miss Popularitate
  • Sas-Anghel Patrick – Mister Popularitate.