Proiecte educationale

Liceul Teoretic Teiuş a fost partener în proiectul multinaţional „Umorul în viaţa tinerilor” – Comenius, coordonat de profesor Radu Corina, proiect încheiat anul trecut şi este partener în proiectul multinaţional „Cheia spre succes” – Leonardo da Vinci, coordonat de aceeaşi profesoară: Radu Corina.

Liceul are relaţii de colaborare cu Colegiul din Saint-Vith (Belgia), cu Colegiul din Chaponost (Franţa) şi cu Colegiul din Arnemuiden (Olanda).

Liceul Teoretic Teiuş îşi asumă misiunea lui în dezvoltarea oraşului, a regiunii şi îşi propune să contribuie, prin modalităţile specifice educaţiei, la formarea caracterelor şi personalităţii elevilor, la dezvoltarea simţului civic, a simţului de cercetare şi de pregătire didactică autentică, la păstrarea şi afirmarea identităţii naţionale, la susţinerea culturii româneşti.

Proiect multilateral Comenius

“Humour in the youth’s life”

Durata proiectului: 2008 – 2010
Mobilităţi: 24 – 33 (17 profesori + 16 elevi)