Alegeri la consiliul scolar al elevilor

Odată cu începerea anului şcolar, Consiliul Şcolar al Elevilor anunţă o nouă serie de alegeri în singurul for reprezentativ al elevilor din România. Conform Regulamentului de Organizare şi Funcţionare al structurii, în fiecare unitate de învăţământ va fi ales câte un lider, respectiv un vicepreşedinte şi un secretar.

Anul acesta, în cadrul Consiliului Şcolar al Elevilor al Liceului Teoretic Teiuş, posturile vacante sunt cel de preşedinte şi vicepreşedinte, cel de secretar fiind ocupat din anul şcolar trecut de eleva Andreea Popa, din clasa a XI-a Real, aleasă prin vot de către toţi elevii liceului. Pentru funcţia de preşedinte vor candida doi elevi, Andreea Lascu, clasa a X-a Uman, şi Paul Cobliş, clasa a X-a Real. Cei doi sunt urmaţi de ceilalţi doi candidaţi pentru funcţia secundă, cea de vicepreşedinte, elevul Răzvan Pătrânjan din clasa a X-a Uman, şi Aura Ciorbea, elevă în clasa a X-a Real.

Eleva Andreea Lascu se descrie ca fiind o persoană dornică de implicare, perseverentă şi corectă. Aceasta îşi doreşte să convingă „cât mai mulţi elevi să participe la activităţile consiliului, arătându-le cât de frumos este să fii implicat, să lucrezi împreună cu elevi mai mari respectiv mai mici, pe scurt să fii în cadrul unui frumos colectiv de elevi.”

Contracandidatul său, Paul Cobliş, speră că va putea implica elevii în cât mai multe activităţi de volutariat pentru a promova munca în echipă. “Sunt o persoană interesată de dorinţele celor din jur şi îmi place să mă implic în cât mai multe activităţi de voluntariat indiferent de tema acestora.”

Aura Ciorbea, una dintre candidaţii pentru funcţia de vicepreşedinte a CŞE-ului spune despre ea că este o fată hotărâtă, ambiţioasă, care tratează toate problemele cu seriozitate şi interes. Îşi doreşte implicarea elevilor în cât mai multe campanii de voluntariat şi în proiecte naţionale, ba chiar şi internaţionale.

Al doilea candidat pe funcţia de secund în conducerea Consiliului, Răzvan Pătrânjan, este o fire sociabilă, amabilă şi ambiţioasă, învăţând mereu din greşelile sale. Îşi doreşte să se implice cât mai mult în viaţa cotidiană a elevilor acestui liceu şi să le rezolve cât mai multe din problemele acestora.

În această perioadă cei 4 candidaţi sunt în campanie electorală. Miercuri, 29 octombrie 2014,la ora 14:00 va avea loc conferinţa de presă. Alegerile vor avea loc joi, 30 octombrie, zi în care cei 4 candidaţi nu vor mai avea voie să îşi facă propagandă, urmând ca dupa numărarea voturilor secrete ale elevilor liceului nostru să fie desemnată şi noua conducere a Consiliului Şcolar al Elevilor. Aşteptăm presa la eveniment.

Patranjan RazvanRăzvan Pătrânjan

Andreea LascuAndreea Lascu